Nauka przez obserwację i doświadczenie

  logo edukacja dDB  zagroda edukacyjna       

Nasze oferty edukacyjne na cały rok:


wielbłady"KARP kontra GARB"_30 zł /dziecko

(marzec-listopad) - 1 wycieczka do 2 gospodarstw (rybackiego: hodowla karpia i rolnego: hodowla dromaderów)

karp kontra garb.pdf (plik do pobrania)


Wyjątkowa wycieczka do dwóch gospodarstw: rolnego i rybackiego. Uczestnicy zajęć będą mogli:

*pogłaskać i pokarmić wielbłądy (dromadery są bardzo łagodne, lubią jabłka i marchewki) *spróbować wielkbłądziego mleka *zobaczyć a nawet dotknąć żywych ryb na płuczce *przejść się ścieżką przyrodniczą nad stawami (lornetki, lupy, atlasy) *dokarmiać marchewakami daniele w zagrodzie. Poza tym na miejscu czeka mnóstwo innych atrakcji! Zapraszamy!

 

UWAGA! Marchewki dzieci przywożą własne! W tym dniu prosimy, aby dzieci nie miały na sobie ubrań wierzchnich w kolorze czerwonym - wielbłądy źle reagują na ten kolor!

 

wycieczka klasowa"W karpiowym zakątku Doliny Baryczy"_25 zł /dziecko 

zajęcia w terenie w miesiącach kwiecień-listopad

czyli oferta zajęć w terenie o przyrodzie i regionie w Gospodarstwie Rybackim "Ruda Żmigrodzka"

W karpiowym zakątku Doliny Baryczy_oferta (2).pdf (plik do pobrania)

Lekcja w terenie odbywa się na trasie ścieżki przyrodniczej wokół największego stawu Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”, a w razie niepogody w Karczmie Rybnej. W trakcie zajęć dzieci poznają historię i specyfikę rybactwa na obszarze Doliny Baryczy oraz dowiedzą się na czym polega zawód rybaka. Młodzi odkrywcy poznają florę i faunę Doliny Baryczy, w szczególności nauczą się rozróżniać poszczególne gatunki ryb i ptaków zamieszkujących te tereny oraz dowiedzą się jak wygląda cykl życia karpia. Poprzez własną obserwację uczestnicy odkryją sposoby przystosowania się roślin i zwierząt do życia w środowisku wodnym. Dzięki zajęciom wzrośnie ich świadomość z zakresu zachowania bioróżnorodności, ekologii i tożsamości regionalnej. Uczestnicy zajęć będą mieli również okazję z bliska zobaczyć hodowane u nas ryby oraz sprzęt i strój rybacki. Do dyspozycji dzieci są lornetki, atlasy zwierząt i roślin, tablice dydaktyczne na ścieżce, karty pracy. Zajęcia dedykowane są dla uczniów szkół podstawowych klasy I-III i IV-VI oraz przedszkolaków. Dotyczy grup min. 20 - 50 osobowych. W przypadku grup 50 osobowych podział na dwie podgrupy (zajęcia prowadzi: Lidia Jażdżewska i Maciej Kowalski). 

odłowy"Odłowy w gospodarstwie rybackim" _25 zł /osoba

zajęcia w terenie prowadzone w listopadzie

czyli oferta zajęć w terenie w czasie odłowów 
Odłowy w gospodarstwie rybackim_oferta (2).pdf
 (plik do pobrania) 

 

Dzieci i młodzież mają okazję z bliska przyjrzeć się pracy rybaków podczas odłowów prowadzonych na terenie naszego gospodarstwa rybackiego. To równiż okazja, żeby zapoznać się ze sprzętem rybackim, obserwować w naturalnym środowisku ptactwo wodne, które licznie gromadzi się podczas odłowów (czaple siwe, białe, bieliki, mewy, kormorany). Termin przyjazdy wycieczki jest uzależniony od prac w gospodarstwie. Jeśli w dniu przyjazdu grupy nie odbywają się odłowy, zajęcia prowadzone w ramach programu "W karpiowym zakątku Doliny Baryczy".

 


warsztaty św."Świąteczne warsztaty w karpiowo-reniferowym zakątku"_30 zł /dziecko 

zajęcia w sali i w terenie prowadzone w grudniu

świąteczne warsztaty_oferta (1).pdf
   (plik do pobrania) 

Świąteczną przygodę w naszym gospodarstwie zaczynamy od wizyty w budynku płuczki, czyli w miejscu przedświątecznej sprzedaży KARPIA, gdzie dzieci będą mogły z bliska zobaczyć żywe ryby, a nawet je dotknąć, a także zapoznać się ze sprzętem, strojem i pracą rybaka. Następnie udamy się na karmienie "reniferów św. Mikołaja”, które spacerują po naszej zagrodzie danieli;-) [dlatego prosimy, aby dzieci zabrały z domu marchewki dla "reniferów"]. A po łyku świeżego powietrza udamy się do ogrzewanej, pachnącej choinką Karczmy Rybnej (z trzaskającym ogniem w kominku, wypełnionej dźwiękami kolęd) na WARSZTATY z dekorowania świątecznych pierników. Po dekorowaniu rozpoczną się gry i zabawy pod dachem związane z rybami i świętami:) Na życzenie Opiekunów może pojawić się również brzuchaty, sympatyczny Mikołaj, który rozda prezenty przywiezione przez Wychowawców. Wskazanie do grantów: przyrodniczy. 

zawody na sucho"Karp Miluś u przedszkolaków"_10 zł /dziecko

zajęcia dojazdowe, prowadzone w przedszkolach!! (oferta całoroczna)

czyli oferta zajęć edukacyjnych związanych z tematyką świata roślin i zwierząt żyjących nad stawami Doliny Baryczy

Karp miluś z wizytą w przedszkolu_oferta zajęć.pdf plik do pobrania).

 

Program zajęć: ❖ prezentacja eksponatów przyrodniczych (np. łuski karpia, muszle ślimaków żyjących w stawie, pióra rybożernego bielika), stroju i sprzętu rybackiego ❖ nauka o rybach stawowych z wykorzystaniem realistycznych rybek–poduszek ❖ przyrodnicze koło fortuny – zgadywanki, wykonywanie zadań ❖ teatrzyk kukiełkowy „karp Miluś ratuje staw” (ekologia na wesoło) ❖ zawody wędkarskie „na sucho” i liczenie złowionych ryb ❖ drobne upominki dla wszystkich uczestników zajęć. Zapraszamy: 881 778 707 edukacja@raftowicz.pl


Ogólnie o naszych ofertach edukacyjnych:


edukacja w karczmie

danieleedukacja nad stawami


karczmaWyżywienie

Wyżywienie dodatkowo odpłatne - do wyboru jeden wariant posiłku (poniżej cena za osobę):
• wariant 1: kiełbasa z grilla + chleb + ketchup + sok jabłkowy 0,3l – 10 zł
• wariant 2: kotlecik rybny + frytki + surówka + sok jabłkowy 0,3l – 26 zł
• wariant 3: zupa pomidorowa z makaronem – 6 zł
• wariant 4: frytki + ketchup + sok jabłkowy 0,3 l – 8 zł
• wariant 5 (dla młodzieży): 2 kiełbasy z grilla + ketchup + chleb + sok jabłk. 0,3 l – 13 zł
• wariant 6 (dla młodzieży): karp smażony + frytki + surówka + sok jabłkowy 0,3l – 36 zł

• wariant 7: dowolny! dopasujemy się do Państwa oczekiwań :)edukacja o rybach na płuczceDodatkowe atrakcje podczas wycieczki

  • dokarmianie danieli hodowanych w gospodarstwie
  • wieżyczka obserwacyjna oraz drewniana czatownia nad największym stawem do obserwacji ptaków
  • ożliwość rozpalenia ogniska i pieczenia kiełbasek nad ogniskie
  • w sezonie wiosenno-letnim naturalne lody rzemieślnicze "Lodówka
  • zestawy do zabawy na świeżym powietrzu np. piłka, woreczki
  • prezentacja multimedialne, filmy przyrodnicze, gry planszowe o regionie, zadania manualne i inne zabawy w Karczmie w razie niepogody
  • wizyta w budynku płuczki (miejscu sprzedaży ryb) jako dodatkowa opcja, nieodpłatnie
  • plac zabaw przy Karczmie Rybnej
  • kącik zabaw dla dzieci w karczmie dostępny w razie niepogody
  • opcjonalnie: zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie


obserwacja i edukacjaMiejsce zajęć
Zajęcia odbywają się na terenie Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”, ok. 50 km z Wrocławia w kierunku na Poznań. Kompleks naszych stawów mieści się na obszarze Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz Natura 2000. W bliskim  otoczeniu gospodarstwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Radziądz, Olszyny Niezgodzkie, Stawy Milicki. Trasa wycieczki w terenie (ok. 3 km) biegnie wzdłuż przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, po grobli wokół największego stawu Krzysztof Dolny (50 ha lustra wody). Na terenie gospodarstwa rybackiego jest 14 stawów różnej wielkości i przeznaczenia, Karczma Rybna i łowisko wędkarskie (czynne tylko w weekendy, sezonowo), hodowla danieli oraz budynek płuczki, czyli miejsce sprzedaży ryb. Od ponad 25 lat działamy w branży.


Kontakt:

Prowadząca zajęcia: Lidia Jażdżewska |  e-mail: edukacja@raftowicz.pl |  tel.: + 48 881 778 707

 
 

Aktualności