Nasza zagroda edukacyjna "Edukacja nad stawami" w Rudzie Żmigrodzkiej działa w ramach programu Edukacja dla Doliny Baryczy  oraz Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Zajęcia prowadzimy na terenie naszego ponad 30-letniego, rodzinnego gospodarstwa rybackiego w Rudzie Żmigrodzkiej (Dolina Baryczy), mając za bazę naszą klimatyczną Karczmę Rybnę, utrzymaną w regionalnym stylu, której budynek wraz zapleczem sanitarnym jest w tygodniu w całości do dyspozycji Edukatorki i przyjeżdżających do niej grup. 

 

  logo edukacja dDB  zagroda edukacyjna         

Kliknij w buuton i śledź nas na:     FB.com/EdukacjaNadStawami/

 

Oferta edukacyjna

Przedstawiona poniżej oferta jest ogólna i dostępna dla wybranych grup wiekowych. Program zajęć jest każdorazowo dostosowany do wieku uczestników wycieczki, zarówno pod względem merytorycznym jak i formy przekazu. 

W przypadku przedszkoli i klas I-IIII jest to nauka poprzez zabawę, z dużą dawką sensoryki, bajkowości i doświadczania otaczającego świata wszystkimi zmysłami. OFERTA w formacie .pdf do pobrania tutaj: OFERTA edukacja 2024_A3.pdf

Wersja do druku (bez zdjęć) oszczędzająca tusz: OFERTA edukacja 2024_ekoDRUK.pdf


  
  

 

Wyżywienie 
W ramach wycieczki możliwe jest korzystanie z własnego wyżywienia lub skorzystania z zamówionego wcześniej posiłku z naszej Karczmy Rybnej. Warianty wyżywienia z naszej rodzinnej Karczmy Rybnej w Rudzie Żmigrodzkiej

(Uwaga! wybieracie Państwo warianty wspólne dla całej grupy):
A: kiełbaska z pieca + ketchup + bułka – 15 zł /os. (dodatkowa kiełbaska + 12 zł) 

B: frytki + ketchup – 14 zł /os.   
C: kiełbaska z pieca + frytki + ketchup – 25 zł /os.

D: filecik z dorsza panierowany (bez ości) + frytki + ketchup – 42 zł /os.
E: filecik z kurczaka panierowany + frytki + ketchup – 32 zł /os.

F: sok jabłkowy (0,2 l) – 4 zł /os.

G: lody na patyku – 5 zł /szt.


Ognisko i wiata
Dysponujemy miejscem na ognisko oraz dużą drewnianą wiatą z drewnianymi ławami i stołami na ok. 50 dzieci.
Drewno na ognisko oraz wypożyczenie trójnoga wraz z kratą do pieczenia lub kijów na ognisko - nieodpłatnie.

Po stronie grupy i Opiekunów grupy:

  • rozpalenie i utrzymanie ognia na ognisku oraz samodzielne pieczenie kiełbasek 
  • przywiezienie własnego prowiantu (kiełbaski, ketchup/musztarda, pieczywo :))
  • przywiezienie talerzyków, kubeczków, sztućców (w tym sztućców do przewracania kiełbasek)
  • posprzątanie śmieci po konsumpcji i (UWAGA!) zabranie ze sobą do autokaru worka ze śmieciami 
    (jeśli śmieci zostają u nas +50 zł /grupa - segregacja śmieci to dla bowiem nas dodatkowy koszt)

Edukatorzy

Zajęcia prowadzone są w głównej mierze przez córkę włąścicieli gospodarstwa i karczmy - Lidię Jażdżewską (wykształcenie wyższe) - miłośniczkę przyrody i bliskich kontaktów z naturą oraz fotografii. Od lat związanej z rodzinną firmą. Fascynatką rybactwa stawowego i bogactwa Doliny Baryczy. Zapaloną podróżniczkę i fankę sportów ekstremalnych. Mamę 10-latka :)

 

Przy dużej grupie, 30-50 dzieci, dzielimy uczestników wycieczki na 2 grupy i wspólnie z drugą Edukatorką/Animatorką z doświadczeniem pedagogicznym - prowadzone są zajęcia w terenie bądź na sali.

Miejsce zajęć
Zajęcia odbywają się na terenie rozdzinnego Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka” Jan K. Raftowicz (Ruda Żmigrodzka, ul. Bielika 1), ok. 60 km z Wrocławia i tyle samo km z Leszna. Bazą dla zajęć pod dachem jest nasza Karczma Rybna "Ruda Żmigrodzka" J.K. Raftowicz, której budynek i zaplecze sanitarne jest w tygodniu na wyłączność odwiedzających nas grup zorganizowanych. 

 

Kompleks naszych stawów mieści się na obszarze największego w Polsce Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz na Obszarze Chronionym Natura 2000. W bliskim  otoczeniu gospodarstwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Radziądz, Olszyny Niezgodzkie, Stawy Milicki. Trasa wycieczki w terenie (ok. 3 km lub 1,5 km) biegnie wzdłuż przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, po groblach, nad malowniczymi stawami. Na terenie gospodarstwa rybackiego jest 14 stawów różnej wielkości i przeznaczenia, Karczma Rybna i łowisko wędkarskie (czynne tylko w weekendy, sezonowo), hodowla danieli oraz budynek płuczki, czyli miejsce sprzedaży ryb. Od ponad 30 lat działamy w branży. 

W ramach oferty "Karp kontra garb" współpracujemy również z przesympatycznym Gospodarstwem Rolnym M. Szymańska, które prowadzi hodowlę dromaderów i alpak w Saniach 17 (gm. Żmigród). Gospodarstwo Rolne M. Szymańska oddalone jest od naszego Gospodarstwa Rybackiego "Ruda Żmigrodzka" (gm. Żmigród) o 15 km.

Kontakt

Prowadząca zajęcia: Lidia Jażdżewska |  e-mail: edukacja@raftowicz.pl |  tel.: + 48 881 778 707
obserwacja i edukacjaedukacja o rybach na płuczce edukacja nad stawami


wielbłady

wycieczka klasowa

 

warsztaty św.

zawody na sucho

edukacja w karczmie

daniele

 

Aktualności