Nauka przez obserwację i doświadczenie

Poznaj naszą OFERTĘ EDUKACYJNĄ (PDF): oferta edukacyjna_Gospodarstwo Rybackie Ruda Żmigrodzka.pdf, która bazuje na zajęciach o przyrodzie, regionie i ekologii w terenie. Zajęcia prowadzone są na obszarze Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Żmigrodzkiej, a w razie niepogody mogą się odbywać w Karczmie Rybnej. Ścieżka przyrodnicza wokół największego stawu Krzysztof Dolny dostarczy dzieciom i młodzieży mnóstwa wrażeń i pozwoli nawiązać silną więź z przyrodą.

chłopiec karczmaDLACZEGO WARTO

Przebywanie nad stawem, na łące czy w lesie jest źródłem nowych doświadczeń i rozwoju. Przyroda aktywizuje wszystkie nasze zmysły – możemy patrzeć, słuchać, wąchać, smakować, dotykać. Dzięki temu dzieci mają możliwość uzyskania wiedzy o otaczającym nas świecie na drodze naturalnego poznania. Będąc blisko natury mamy możliwość odkrycia siebie jako jej części, dostrzegamy nasz wzajemny wpływ. Z czasem obudzi się w nas potrzeba wzięcia odpowiedzialności za środowisko, które nas otacza i którego jesteśmy częścią.

KIEDY NA DWÓR

Nie ograniczajmy czasu swobodnej zabawy dzieci tylko dlatego, że jest już zbyt zimno lub pada deszcz. Deszcz, chłód, błoto dostarcza dzieciom zupełnie innych doznań, równie ciekawych i pouczających jak zabawa w piękny, słoneczny dzień. Każda pora roku oferuje nam zupełnie inne doznania – inne kolory, zapachy, odgłosy. Wysztarczy tylko odpowiedni strój na dana pogodę i dzień może być naprawdę udany!


wieżyczka obserwacyjnaJAK UCZYMY

Każda metoda i forma pracy w terenie jest dobra. My staramy się zapewnić różnorodność form i sposobów spędzania czasu na łonie przyrody oraz dostosowujemy się do nastroju oraz wieku dziecka. Uwzględniamy również następujące elementy: wykorzystanie wszystkich zmysłów, przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób prosty ale i pobudzający wyobraźnię, wykorzystanie gier i zabaw (ruchowych, plastycznych, zespołowych, indywidualnych, poszukiwań, zabaw wymagających współpracy czy poruszenia wyobraźni gier itp.). Innymi słowy dzieci nie będą się nudzić, a zdobywanie wiedzy stanie się przyjemnością.

Tekst przygotowany na podstawie artykuły z http://warsztatybibliotekarskie.pedagogiczna.edu.pl/nr-12015-45/kto-co-dlaczego-czyli-co-nieco-o-edukacji-przyrodniczej-w-terenie/

Aktualności

14 września (sobota) od 10:30 do 13:00... Zwiedzanie gospodarstwa rybackiego połączone z obserwacją przyrody na ścieżce dydaktycznej. Poznasz tajniki zawodu rybaka stawowego oraz specyfikę i historię rybactwa w Dolinie Baryczy. Zobaczysz z bliska, a może i dotkniesz, żywe ryby na płuczce. Do dyspozycji gości lornetki, lupy oraz atlasy roślin i zwierząt.
Pokaż więcej