Nauka przez obserwację i doświadczenie

  logo edukacja dDB  zagroda edukacyjna     

Nasze oferty edukacyjne na cały rok:

 

nr 0: "Karp Miluś z wizytą u przedszkolaków" - zajęcia dojazdowe - w przedszkolach!! (cały rok) - 10 zł / dziecko

czyli oferta zajęć edukacyjnych związanych z tematyką świata roślin i zwierząt żyjących nad stawami Doliny Baryczy Karp miluś z wizytą w przedszkolu_oferta zajęć.pdf plik do pobrania).

 

Zajęcia dojazdowe w promieniu 30 km od Rudy Żmigrodzkiej (Wrocław i okolice, Trzebnica i okolice, Leszno i okolice, Rawicz, Żmigród, Milicz). 1,5-godzinne zajęcia dedykowane są przedszkolakom w wieku 4, 5 i 6 lat. Grupy min. 15 osobowe i maksymalnie 25 osobowe. Wizyta w przedszkolu to zajęcia dla min. 2 grup.

Program zajęć: ❖ prezentacja eksponatów przyrodniczych (np. łuski karpia, muszle ślimaków żyjących w stawie, pióra rybożernego bielika), stroju i sprzętu rybackiego ❖ nauka o rybach stawowych z wykorzystaniem realistycznych rybek–poduszek ❖ przyrodnicze koło fortuny – zgadywanki, wykonywanie zadań ❖ teatrzyk kukiełkowy „karp Miluś ratuje staw” (ekologia na wesoło) ❖ zawody wędkarskie „na sucho” i liczenie złowionych ryb ❖ drobne upominki dla wszystkich uczestników zajęć. Zapraszamy: 881 778 707 edukacja@raftowicz.pl


nr 1:
"KARP kontra GARB" (marzec-listopad) - 1 wycieczka do 2 gospodarstw (rybackiego: hodowla karpia i rolnego: hodowla dromaderów) - 30 zł / osoba

Oferta:  karp kontra garb.pdf (plik do pobrania)


Wyjątkowa wycieczka do dwóch gospodarstw: rolnego i rybackiego. Uczestnicy zajęć będą mogli:

*pogłaskać i pokarmić wielbłądy (dromadery są bardzo łagodne, lubią jabłka i marchewki) *spróbować wielkbłądziego mleka *zobaczyć a nawet dotknąć żywych ryb na płuczce *przejść się ścieżką przyrodniczą nad stawami (lornetki, lupy, atlasy) *dokarmiać marchewakami daniele w zagrodzie. Poza tym na miejscu czeka mnóstwo innych atrakcji! Zapraszamy!

 

UWAGA! Marchewki i jabłka dzieci przywożą same.

 

nr 2: "W karpiowym zakątku Doliny Baryczy" (kwiecień-listopad) - zajęcia w terenie - 25 zł / osoba

czyli oferta zajęć w terenie o przyrodzie i regionie w Gospodarstwie Rybackim "Ruda Żmigrodzka"

W karpiowym zakątku Doliny Baryczy_oferta (2).pdf (plik do pobrania)

Lekcja w terenie odbywa się na trasie ścieżki przyrodniczej wokół największego stawu Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”, a w razie niepogody w Karczmie Rybnej. W trakcie zajęć dzieci poznają historię i specyfikę rybactwa na obszarze Doliny Baryczy oraz dowiedzą się na czym polega zawód rybaka. Młodzi odkrywcy poznają florę i faunę Doliny Baryczy, w szczególności nauczą się rozróżniać poszczególne gatunki ryb i ptaków zamieszkujących te tereny oraz dowiedzą się jak wygląda cykl życia karpia. Poprzez własną obserwację uczestnicy odkryją sposoby przystosowania się roślin i zwierząt do życia w środowisku wodnym. Dzięki zajęciom wzrośnie ich świadomość z zakresu zachowania bioróżnorodności, ekologii i tożsamości regionalnej. Uczestnicy zajęć będą mieli również okazję z bliska zobaczyć hodowane u nas ryby oraz sprzęt i strój rybacki. Do dyspozycji dzieci są lornetki, atlasy zwierząt i roślin, tablice dydaktyczne na ścieżce, karty pracy. Zajęcia dedykowane są dla uczniów szkół podstawowych klasy I-III i IV-VI oraz przedszkolaków. Dotyczy grup min. 20 - 50 osobowych. W przypadku grup 50 osobowych podział na dwie podgrupy (zajęcia prowadzi: Lidia Jażdżewska i Maciej Kowalski). 

nr 3: "Odłowy w gospodarstwie rybackim" (listopad) - zajęcia w terenie - 25 zł / osoba

czyli oferta zajęć w terenie w czasie odłowów od 11.11.2019 

Odłowy w gospodarstwie rybackim_oferta (1).pdf (plik do pobrania) 

nr 4: "Świąteczne warsztaty w karpiowo-reniferowym zakątku" (grudzień) - zajęcia w sali i w terenie - 30 zł / osoba

Świąteczne warsztaty_oferta.pdf  (plik do pobrania) 
Grudniową przygodę w naszym gospodarstwie zaczynamy od wizyty w budynku płuczki, czyli w miejscu przedświątecznej sprzedaży KARPIA. Dzieci z bliska będą mogły zobaczyć jak wyglądają żywe karpie, dotknąć je i poznać magię łuski karpia, przynoszącej szczęście. Następnie, jeśli aura dopisze, dzieci będą mogły karmić z ręki przywiezionymi marchewkami „renifery św. Mikołaja” spacerujące po zagrodzie danieli, tuż przy naszej restauracji ;-) A po łyku świeżego powietrza udamy się do naszej cieplutkiej, pachnącej choinką Karczmy Rybnej, z trzaskającym ogniem w kominku i dźwiękami kolęd, na WARSZTATY z dekorowania świątecznych pierników i tworzenia kolorowych rybek z papieru na choinkę. Na życzenie Opiekunów może pojawić się również Mikołaj, który rozda prezenty przywiezione przez Wychowawców. 


Ogólnie o naszych ofertach edukacyjnych:


edukacja w karczmie

edukacja w terenieedukacja nad stawami


Wyżywienie

Wyżywienie dodatkowo odpłatne - do wyboru jeden wariant posiłku (poniżej cena za osobę):
• wariant 1: kiełbasa z grilla + chleb + ketchup + sok tłoczony 0,3l – 7 zł
• wariant 2: kotlecik rybny + frytki + surówka + sok tłoczony 0,3l – 25 zł
• wariant 3: zupa pomidorowa z makaronem – 5 zł
• wariant 4: frytki + ketchup + sok jabłkowy 0,3 l – 9 zł
• wariant 5 (dla młodzieży): 2 kiełbasy z grilla + ketchup + chleb + sok jabłk. 0,3 l – 12 zł
• wariant 6 (dla młodzieży): karp smażony + frytki + surówka + sok jabłkowy 0,3l – 35 zł

• wariant 7: dowolny! dopasujemy się do Państwa oczekiwań :)edukacja o rybach na płuczceDodatkowe atrakcje podczas wycieczki

  • dokarmianie danieli hodowanych w gospodarstwie
  • wieżyczka obserwacyjna oraz drewniana czatownia nad największym stawem do obserwacji ptaków
  • ożliwość rozpalenia ogniska i pieczenia kiełbasek nad ogniskie
  • w sezonie wiosenno-letnim naturalne lody rzemieślnicze "Lodówka
  • zestawy do zabawy na świeżym powietrzu np. piłka, woreczki
  • prezentacja multimedialne, filmy przyrodnicze, gry planszowe o regionie, zadania manualne i inne zabawy w Karczmie w razie niepogody
  • wizyta w budynku płuczki (miejscu sprzedaży ryb) jako dodatkowa opcja, nieodpłatnie
  • plac zabaw przy Karczmie Rybnej
  • kącik zabaw dla dzieci w karczmie dostępny w razie niepogody
  • opcjonalnie: zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie


obserwacja i edukacjaMiejsce zajęć
Zajęcia odbywają się na terenie Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”, ok. 50 km z Wrocławia w kierunku na Poznań. Kompleks naszych stawów mieści się na obszarze Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz Natura 2000. W bliskim  otoczeniu gospodarstwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Radziądz, Olszyny Niezgodzkie, Stawy Milicki. Trasa wycieczki w terenie (ok. 3 km) biegnie wzdłuż przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, po grobli wokół największego stawu Krzysztof Dolny (50 ha lustra wody). Na terenie gospodarstwa rybackiego jest 14 stawów różnej wielkości i przeznaczenia, Karczma Rybna i łowisko wędkarskie (czynne tylko w weekendy, sezonowo), hodowla danieli oraz budynek płuczki, czyli miejsce sprzedaży ryb. Od ponad 25 lat działamy w branży.


Kontakt:

Prowadząca zajęcia: Lidia Jażdżewska |  e-mail: edukacja@raftowicz.pl |  tel.: + 48 881 778 707

 

Aktualności

W roku 2020 Gospodarstwo rybackie, Karczma rybna i Edukacja nad stawami w Rudzie Żmigrodzkiej organizują 3 wydarzenia - wędkarskie, kulinarne, edukacyjne - w ramch Dni Karpia w Dolinie Baryczy:
Pokaż więcej