Nauka przez obserwację i doświadczenie

Poznaj naszą ofertę edukacyjną, która bazuje na zajęciach o przyrodzie, regionie i ekologii w terenie. Zajęcia prowadzone są na obszarze Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Żmigrodzkiej, a w razie niepogody mogą się odbywać w Karczmie Rybnej. Ścieżka przyrodnicza wokół największego stawu Krzysztof Dolny dostarczy dzieciom i młodzieży mnóstwa wrażeń i pozwoli nawiązać silną więź z przyrodą.

DLACZEGO?

Przebywanie nad stawem, na łące czy w lesie jest źródłem nowych doświadczeń i rozwoju. Przyroda aktywizuje wszystkie nasze zmysły – możemy patrzeć, słuchać, wąchać, smakować, dotykać. Dzięki temu dzieci mają możliwość uzyskania wiedzy o otaczającym nas świecie na drodze naturalnego poznania. Będąc blisko natury mamy możliwość odkrycia siebie jako jej części, dostrzegamy nasz wzajemny wpływ. Z czasem obudzi się w nas potrzeba wzięcia odpowiedzialności za środowisko, które nas otacza i którego jesteśmy częścią.

KIEDY?

Nie ograniczajmy czasu swobodnej zabawy dzieci tylko dlatego, że jest już zbyt zimno lub pada deszcz. Deszcz, chłód, błoto dostarcza dzieciom zupełnie innych doznań, równie ciekawych i pouczających jak zabawa w piękny, słoneczny dzień. Każda pora roku oferuje nam zupełnie inne doznania – inne kolory, zapachy, odgłosy.


JAK?

Każda metoda i forma pracy w terenie jest dobra. My staramy się zapewnić ich różnorodność oraz dostosowujemy się do nastroju oraz wieku dziecka. Uwzględniamy również następujące elementy: wykorzystanie wszystkich zmysłów, przekazanie wiedzy i umiejętności, wykorzystanie gier i zabaw (ruchowych, plastycznych, zespołowych, indywidualnych, poszukiwań, zabaw wymagających współpracy czy poruszenia wyobraźni gier itp.). Innymi słowy dzieci nie będą się nudzić, a zdobywanie wiedzy stanie się przyjemnością.

Tekst przygotowany na podstawie artykuły z http://warsztatybibliotekarskie.pedagogiczna.edu.pl/nr-12015-45/kto-co-dlaczego-czyli-co-nieco-o-edukacji-przyrodniczej-w-terenie/

Aktualności