O firmie

raftowicz
Gospodarstwo Rybackie „Ruda Żmigrodzka”, zlokalizowane w malowniczej Dolinie Baryczy, to prywatna, rodzinna firma. Zostało stworze od podstaw w 1991 roku przez Reginę i Jana Krzysztofa Raftowicz, którzy przeobrazili łąki w stawy, usypując wały ziemne (tzw. groble) i doprowadzając do wybudowanych w ten sposób zbiorników wodę z pobliskiej Ługi (odnoga Baryczy).

Właściciele firmy przez lata powiększali obszar gospodarstwa, rozbudowywali je i unowocześniali. Naczelną ich zasadą zawsze była, jest i będzie WYSOKA JAKOŚĆ oferowanych produktów i usług.

Podstawowym profilem działalności firmy jest hodowla i sprzedaż żywego karpia milickiego, opatrywanego co roku certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca”. Ponadto w ofercie rybnej znajduje się: sandacz, szczupak, sum, okoń, lin, amur i drobnica (np. karaś, płoć).

Rocznie wyławia się od 70 do 120 ton ryb, w zależności od czynników pogodowych (suszy, powodzi) czy zwiększonej liczby szkodników rybactwa, jak bieliki, kormorany, wydry, które mogą nawet o ok. 30 % zmniejszyć hodowlę ryb.

odłowy rybPełny zakres działalności na dzień dzisiejszy to:
hurtowa sprzedaż żywych ryb, w szczególności karpia milickiego (sezonowo, zamówienia na telefon)
hurtowa sprzedaż ryb obsadowych (sezonowo, zamówienia na telefon)
detaliczna sprzedaż żywych ryb, w szczególności karpia (przez cały rok, zamówienia na telefon)
usługi gastronomiczne w Karczmie Rybnej (otwarta sezonowo w weekendy)
usługi rekreacyjne na łowisku wędkarskim (czynne sezonowo w weekendy)
hurtowa i detaliczna sprzedaż wstępnie przetworzonych ryb – przetwórnia (przez cały rok, współpraca na zasadach umów, zamówienia detaliczne na telefon).


Aktualnie nasze gospodarstwo stanowi obręb hodowlany karpi oraz innych ryb słodkowodnych obejmujący grunty o łącznej powierzchni 220 ha, z czego ponad 150 ha to lustro wody. W użytkowaniu jest 14 stawów o różnej powierzchni. Największy staw to Krzysztof Dolny, a jego powięrzchnia lustra wody zajmuje 53 ha. 

Poza stawami na terenie Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka” znajdują się:
Karczma Rybna z wędzarnią, 
łowisko dla wędkarzy, 
• mini przetwórnia rybna oferująca wstępnie przetworzone ryby, 
tarliska, czyli miejsca rozrodu i wylęgu ryb, 
magazyny z wodą przepływową do przechowywania żywej ryby,
magazyn na zboże wraz z suszarnią zboża
odłówka (płuczka) ułatwiająca odłów ryb przeznaczonych do sprzedaży,
budynek rybakówki (docelowo ma stanowić bazę noclegową),
• ogrodzony teren, na którym prowadzona jest hodowla danieli.

Większość tych inwestycji była dotowana ze środków unijnych, bez wsparcia których osiągnięcie istniejącego stanu firmy nie byłoby zapewne możliwe.

Aktualności

14 września (sobota) od 10:30 do 13:00... Zwiedzanie gospodarstwa rybackiego połączone z obserwacją przyrody na ścieżce dydaktycznej. Poznasz tajniki zawodu rybaka stawowego oraz specyfikę i historię rybactwa w Dolinie Baryczy. Zobaczysz z bliska, a może i dotkniesz, żywe ryby na płuczce. Do dyspozycji gości lornetki, lupy oraz atlasy roślin i zwierząt.
Pokaż więcej