Oferta edukacyjna

"W karpiowym zakątku Doliny Baryczy"

czyli oferta zajęć w terenie o przyrodzie i regionie Gospodarstwie Rybackim "Ruda Żmigrodzka"

oferta edukacyjna_Gospodarstwo Rybackie Ruda Żmigrodzka.pdf (plik do pobrania)

  

logo edukacja dDB
Nasza oferta w ramach programu 
"Edukacja dla Doliny Baryczy"  
>>> link do oferty

        
zagroda edukacyjna

  

Nasza oferta w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych >>> link do oferty


edukacja w karczmie
Tematyka zajęć

Lekcja w terenie odbywa się na trasie ścieżki przyrodniczej wokół największego stawu Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”, a w razie niepogody w Karczmie Rybnej. W trakcie zajęć dzieci poznają historię i specyfikę rybactwa na obszarze Doliny Baryczy oraz dowiedzą się na czym polega zawód rybaka. Młodzi odkrywcy poznają florę i faunę Doliny Baryczy, w szczególności nauczą się rozróżniać poszczególne gatunki ryb i ptaków zamieszkujących te tereny oraz dowiedzą się jak wygląda cykl życia karpia. Poprzez własną obserwację uczestnicy odkryją sposoby przystosowania się roślin i zwierząt do życia w środowisku wodnym. Dzięki zajęciom wzrośnie ich świadomość z zakresu zachowania bioróżnorodności, ekologii i tożsamości regionalnej. Uczestnicy zajęć będą mieli również okazję z bliska zobaczyć hodowane u nas ryby oraz sprzęt i strój rybacki. Do dyspozycji dzieci są lornetki, atlasy zwierząt i roślin, tablice dydaktyczne na ścieżce, karty pracy.

Niezapomniane wrażenia

edukacja w terenieDzieci zwiedzają gospodarstwo zgodnie z trasą wytyczoną przez tablice dydaktyczne, które w sposób obrazowy przedstawiają poruszany moduł tematyczny. Po trasie uczestnicy zajęć – korzystając ze zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, węchu – poznają otaczające środowisko wodne stawów hodowlanych. W trakcie wycieczki Prowadzący przeprowadza mini-konkursy i zgadywanki. Po trasie zdarzają się często przystanki, żeby podpatrzyć ptactwo wodne przez lornetki (można zobaczyć polującego bielika, czaplę, kormorana, rodzinkę gęsi i wiele innych), wsłuchać się w rechot żab czy odgłosy ptaków ukrywających się w trzcinowiskach. Podopieczni odszukują w atlasie napotkany gatunek rośliny czy zwierzęcia i tak poznają świat fauny i flory. Na trasie ścieżki dzieci podpatrują ryby podpływające po świeżą dopływ wody w mnichu, widzą rybaków stawów wykonujących swoje prace (karmienie ryb na stawie, koszenie trzcin, odmulanie itp.). Młodzi obserwatorzy bawią się w tropicieli: wyszukują ślady bytowania zwierząt nad stawami (odciski nóg, odchody, obgryzione przez bobry kłody lub pozostawione tamy i nory, pozostawione gniazdo remiza, zgubione pióra, skorupki jaj dzikich gęsi) itd. Dzieci obserwują wodę stawową w szklance, sprawdzają jej temperaturę i poziom osadów. Idąc trasą ścieżki przyrodniczej mogą porównać wysokość grobli nieistniejącego już Stawu Pańskiego, usypanej ręcznie w średniowieczu przez zakon cystersów, której spora część zachowała się tuż przy granicy naszego stawu, do współcześnie wzniesionej maszynami grobli naszego stawu. W budynku płuczki uczniowie mogą dotknąć żywego karpia, przymierzyć strój i sprzęt rybacki, naocznie przekonać się o ciężarze rudy darniowej, od której wzięły się nazwy wielu miejscowości w Dolinie Baryczy. Potrzymać w rękach poroże danieli, które zwierzęta te co roku zrzucają. Wrażeń co nie miara :)

Dla kogo zajęcia

Zajęcia dedykowane są dla uczniów szkół podstawowych klasy I-III i IV-VI oraz przedszkolaków. Dotyczy grup min. 20 osobowych i maksymalnie 30 osobowych. W przypadku większych grup rozdzielamy na dwie tury zajęć. edukacja nad stawamiWyżywienie

Wyżywienie dodatkowo odpłatne - do wyboru jeden wariant posiłku (poniżej cena za osobę):
• wariant 1: kiełbasa z ogniska + chleb + ketchup + sok tłoczony 0,3l – 7 zł
• wariant 2: kotlecik rybny + frytki + surówka + sok tłoczony 0,3l – 20 zł
• wariant 3: zupa pomidorowa z makaronem – 5 zł
• wariant 4: frytki + ketchup + sok jabłkowy 0,3 l – 9 zł
• wariant 5 (dla młodzieży): 2 kiełbasy z ogniska + ketchup + chleb + sok jabłk. 0,3 l – 12 zł
• wariant 6 (dla młodzieży): karp smażony + frytki + surówka + sok jabłkowy 0,3l – 30 zł

• wariant 7: do ustalenia z opiekunem grupyedukacja o rybach na płuczceDodatkowe atrakcje podczas wycieczki
- dokarmianie danieli hodowanych w gospodarstwie
- wieżyczka obserwacyjna oraz drewniana czatownia nad stawem do obserwacji ptaków
- zestawy do zabawy na świeżym powietrzu np. piłka, woreczki
- prezentacja multimedialne, filmy przyrodnicze, gry planszowe o regionie, zadania manualne i inne zabawy w Karczmie w razie niepogody
- wizyta w budynku płuczki (miejscu sprzedaży ryb) jako dodatkowa opcja, nieodpłatnie
- korzystanie z placu zabaw przy Karczmie Rybnej
- „dzika” piaskownica nad stawami dostępna w ciepłe miesiące 
- kącik zabaw dla dzieci w karczmie dostępny w razie niepogody
- opcjonalnie: zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie


obserwacja i edukacjaMiejsce zajęć
Zajęcia odbywają się na terenie Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”, ok. 50 km z Wrocławia w kierunku na Poznań. Kompleks naszych stawów mieści się na obszarze Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz Natura 2000. Trasa wycieczki (ok. 3 km) biegnie wzdłuż przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, po grobli wokół największego stawu Krzysztof Dolny (50 ha lustra wody). Na terenie gospodarstwa rybackiego jest 14 stawów różnej wielkości i przeznaczenia, Karczma Rybna (czynna tylko w weekendy), hodowla danieli oraz budynek płuczki, czyli miejsce sprzedaży ryb. Od ponad 25 lat działamy w branży.


Harmonogram zajęć

Poniżej przykładowy rozkład lekcji w terenie:
10:00 przyjazd grupy (skorzystanie z toalety w Karczmie Rybnej) 
10:00 - 12:00 zajęcia na ścieżce przyrodniczej

12:00 – 13:00 dokarmianie danieli, kiełbaski na ognisku lub inny wariant wyżywienia  zabawy na powietrzu
13:00 – 13:15 (opcjonalnie) wizyta w bud. płuczki, gdzie zobaczyć można ryby i sprzęt rybacki

13:30 odjazd grupy


Cena
20 zł / uczeń + cena wyżywienia (wybrany wariant). Nauczyciele nieodpłatnie. Parking dla autokaru bezpłatny. Koszt transportu po stronie szkoły lub przedszkola.

Kontakt:

Prowadząca zajęcia: Lidia Jażdżewska |  e-mail: edukacja@raftowicz.pl |  tel.: + 48 881 778 707

Aktualności

14 września (sobota) od 10:30 do 13:00... Zwiedzanie gospodarstwa rybackiego połączone z obserwacją przyrody na ścieżce dydaktycznej. Poznasz tajniki zawodu rybaka stawowego oraz specyfikę i historię rybactwa w Dolinie Baryczy. Zobaczysz z bliska, a może i dotkniesz, żywe ryby na płuczce. Do dyspozycji gości lornetki, lupy oraz atlasy roślin i zwierząt.
Pokaż więcej