Oferta edukacyjna

  logo edukacja dDB  zagroda edukacyjna     
...
nr 1: "W karpiowym zakątku Doliny Baryczy" (cały rok)

czyli oferta zajęć w terenie o przyrodzie i regionie w Gospodarstwie Rybackim "Ruda Żmigrodzka"

W karpiowym zakątku Doliny Baryczy_oferta.pdf  (plik do pobrania)

nr 2: "Odłowy w gospodarstwie rybackim" (listopad)

czyli oferta zajęć w terenie w czasie odłowów od 11.11.2019 

Odłowy w gospodarstwie rybackim_oferta (1).pdf (plik do pobrania) 

nr 3: "Świąteczne warsztaty w karpiowo-reniferowym zakątku" (grudzień)

Świąteczne warsztaty_oferta.pdf  (plik do pobrania) 
Grudniową przygodę w naszym gospodarstwie zaczynamy od wizyty w budynku płuczki, czyli w miejscu przedświątecznej sprzedaży KARPIA. Dzieci z bliska będą mogły zobaczyć jak wyglądają żywe karpie, dotknąć je i poznać magię łuski karpia, przynoszącej szczęście. Następnie, jeśli aura dopisze, dzieci będą mogły karmić z ręki przywiezionymi marchewkami „renifery św. Mikołaja” spacerujące po zagrodzie danieli, tuż przy naszej restauracji ;-) A po łyku świeżego powietrza udamy się do naszej cieplutkiej, pachnącej choinką Karczmy Rybnej, z trzaskającym ogniem w kominku i dźwiękami kolęd, na WARSZTATY z dekorowania świątecznych pierników i tworzenia kolorowych rybek z papieru na choinkę. Na życzenie Opiekunów może pojawić się również Mikołaj, który rozda prezenty przywiezione przez Wychowawców.

Oferujemy również wyżywienie (dodatkowo płatne) z naszej Karczmy Rybnej:

• wariant 1: świąteczna propozycja posiłku – ?? zł (czekamy na sugestie Wychowawców)
 wariant 2: kotlecik rybny + frytki + surówka + sok jabłkowy tłoczony Pochodyła 0,3l – 25 zł
• wariant 3: 
zupa pomidorowa z makaronem – 5 zł

• wariant 4: frytki + ketchup + sok jabłkowy tłoczony Pochodyła 0,3 l – 9 zł


Ogólnie o naszych ofertach edukacyjnych:


edukacja w karczmie

Tematyka zajęć

Lekcja w terenie odbywa się na trasie ścieżki przyrodniczej wokół największego stawu Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”, a w razie niepogody w Karczmie Rybnej. W trakcie zajęć dzieci poznają historię i specyfikę rybactwa na obszarze Doliny Baryczy oraz dowiedzą się na czym polega zawód rybaka. Młodzi odkrywcy poznają florę i faunę Doliny Baryczy, w szczególności nauczą się rozróżniać poszczególne gatunki ryb i ptaków zamieszkujących te tereny oraz dowiedzą się jak wygląda cykl życia karpia. Poprzez własną obserwację uczestnicy odkryją sposoby przystosowania się roślin i zwierząt do życia w środowisku wodnym. Dzięki zajęciom wzrośnie ich świadomość z zakresu zachowania bioróżnorodności, ekologii i tożsamości regionalnej. Uczestnicy zajęć będą mieli również okazję z bliska zobaczyć hodowane u nas ryby oraz sprzęt i strój rybacki. Do dyspozycji dzieci są lornetki, atlasy zwierząt i roślin, tablice dydaktyczne na ścieżce, karty pracy.

Niezapomniane wrażenia

edukacja w terenieDzieci zwiedzają gospodarstwo zgodnie z trasą wytyczoną przez tablice dydaktyczne, które w sposób obrazowy przedstawiają poruszany moduł tematyczny. Po trasie uczestnicy zajęć – korzystając ze zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, węchu – poznają otaczające środowisko wodne stawów hodowlanych. W trakcie wycieczki Prowadzący przeprowadza mini-konkursy i zgadywanki. Po trasie zdarzają się często przystanki, żeby podpatrzyć ptactwo wodne przez lornetki (można zobaczyć polującego bielika, czaplę, kormorana, rodzinkę gęsi i wiele innych), wsłuchać się w rechot żab czy odgłosy ptaków ukrywających się w trzcinowiskach. Podopieczni odszukują w atlasie napotkany gatunek rośliny czy zwierzęcia i tak poznają świat fauny i flory. Na trasie ścieżki dzieci podpatrują ryby podpływające po świeżą dopływ wody w mnichu, widzą rybaków stawów wykonujących swoje prace (karmienie ryb na stawie, koszenie trzcin, odmulanie itp.). Młodzi obserwatorzy bawią się w tropicieli: wyszukują ślady bytowania zwierząt nad stawami (odciski nóg, odchody, obgryzione przez bobry kłody lub pozostawione tamy i nory, pozostawione gniazdo remiza, zgubione pióra, skorupki jaj dzikich gęsi) itd. Dzieci obserwują wodę stawową w szklance, sprawdzają jej temperaturę i poziom osadów. Idąc trasą ścieżki przyrodniczej mogą porównać wysokość grobli nieistniejącego już Stawu Pańskiego, usypanej ręcznie w średniowieczu przez zakon cystersów, której spora część zachowała się tuż przy granicy naszego stawu, do współcześnie wzniesionej maszynami grobli naszego stawu. W budynku płuczki uczniowie mogą dotknąć żywego karpia, przymierzyć strój i sprzęt rybacki, naocznie przekonać się o ciężarze rudy darniowej, od której wzięły się nazwy wielu miejscowości w Dolinie Baryczy. Potrzymać w rękach poroże danieli, które zwierzęta te co roku zrzucają. Wrażeń co nie miara :)

Dla kogo zajęcia

Zajęcia dedykowane są dla uczniów szkół podstawowych klasy I-III i IV-VI oraz przedszkolaków. Dotyczy grup min. 20 osobowych i maksymalnie 30 osobowych. W przypadku większych grup rozdzielamy na dwie tury zajęć. edukacja nad stawamiWyżywienie

Wyżywienie dodatkowo odpłatne - do wyboru jeden wariant posiłku (poniżej cena za osobę):
• wariant 1: kiełbasa z grilla + chleb + ketchup + sok tłoczony 0,3l – 7 zł
• wariant 2: kotlecik rybny + frytki + surówka + sok tłoczony 0,3l – 25 zł
• wariant 3: zupa pomidorowa z makaronem – 5 zł
• wariant 4: frytki + ketchup + sok jabłkowy 0,3 l – 9 zł
• wariant 5 (dla młodzieży): 2 kiełbasy z grilla + ketchup + chleb + sok jabłk. 0,3 l – 12 zł
• wariant 6 (dla młodzieży): karp smażony + frytki + surówka + sok jabłkowy 0,3l – 35 zł

• wariant 7: dowolny! dopasujemy się do Państwa oczekiwań :)edukacja o rybach na płuczceDodatkowe atrakcje podczas wycieczki

  • dokarmianie danieli hodowanych w gospodarstwie
  • wieżyczka obserwacyjna oraz drewniana czatownia nad największym stawem do obserwacji ptaków
  • ożliwość rozpalenia ogniska i pieczenia kiełbasek nad ogniskie
  • w sezonie wiosenno-letnim naturalne lody rzemieślnicze "Lodówka
  • zestawy do zabawy na świeżym powietrzu np. piłka, woreczki
  • prezentacja multimedialne, filmy przyrodnicze, gry planszowe o regionie, zadania manualne i inne zabawy w Karczmie w razie niepogody
  • wizyta w budynku płuczki (miejscu sprzedaży ryb) jako dodatkowa opcja, nieodpłatnie
  • plac zabaw przy Karczmie Rybnej
  • kącik zabaw dla dzieci w karczmie dostępny w razie niepogody
  • opcjonalnie: zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie


obserwacja i edukacjaMiejsce zajęć
Zajęcia odbywają się na terenie Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”, ok. 50 km z Wrocławia w kierunku na Poznań. Kompleks naszych stawów mieści się na obszarze Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz Natura 2000. Trasa wycieczki (ok. 3 km) biegnie wzdłuż przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, po grobli wokół największego stawu Krzysztof Dolny (50 ha lustra wody). Na terenie gospodarstwa rybackiego jest 14 stawów różnej wielkości i przeznaczenia, Karczma Rybna (czynna tylko w weekendy), hodowla danieli oraz budynek płuczki, czyli miejsce sprzedaży ryb. Od ponad 25 lat działamy w branży.

Cena
20 zł / uczeń
+ cena wyżywienia (wybrany wariant). Nauczyciele nieodpłatnie. Parking dla autokaru bezpłatny. Koszt transportu po stronie szkoły lub przedszkola.

Kontakt:

Prowadząca zajęcia: Lidia Jażdżewska |  e-mail: edukacja@raftowicz.pl |  tel.: + 48 881 778 707

 

Aktualności